تأمین سرمایه کیمیا

صندوق‌های بخشی، نقطه عطف بازار سرمایه/ آذرین شنبه پذیره نویسی می‌شود

مدیرعامل تامین سرمایه کیمیا در آستانه پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری بخشی فلزات این شرکت با نماد آذرین گفت: شرکت تامین سرمایه کیمیا با سرمایه ۲ هزار میلیارد تومانی فعالیت خود را آغاز کرد و به عنوان دوازدهمین شرکت تامین سرمایه به بازار سرمایه معرفی و به عنوان نخستین نهاد تامین‌سرمایه تخصصی حوزه معادن و صنایع معدنی بازارسرمایه کشور متولد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت تامین سرمایه کیمیا، مهرداد فرح آبادی، ادامه داد: سوم آبان ماه سال گذشته، کیمیا در فرابورس پذیره‌نویسی و سهام این شرکت در روز نخست و در روزهای نه چندان مطلوب بازارسرمایه، با استقبال و اعتماد ۱۸۰ هزار سهامدار روبرو شد و نزدیک به ۴۰۰ میلیارد تومان منابع جذب کرد.

مدیرعامل تامین سرمایه کیمیا با اشاره به اینکه طی زمانی کوتاه تمامی زیرساخت‌های لازم در کیمیا ایجاد شد، افزود: این شرکت از ابتدای سال 1402 برنامه‌های جدیدی را آغاز کرده است. تکمیل ابزارهای مالی، اخذ مجوز صندوق‌های مختلف و تنوع منابع درآمدی سه برنامه مهم کیمیا تا پایان سال است و تاکنون مجوز انتشار اوراقی به ارزش بیش از 10 همت را دریافت کرده‌ایم که بخشی از این مبلغ به مرور و تا پایان سال جاری منتشر می‌شود.

او با بیان اینکه صندوق سرمایه‌گذاری بخشی آذرین هم در راستای همین سیاست‌ها دنبال می‌شود، افزود: بیش از 16 سال از آغاز فعالیت نخستین صندوق سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه می‌گذرد. طی این مدت، بازارسرمایه با تحولات مثبتی همراه شده و هرچه جلوتر می‌رویم، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، متنوع‌تر، حرفه‌ای‌تر و تخصصی‌تر می‌شوند؛ به طوری که هم اکنون صندوق‌های بخشی  نقطه عطفی در بازارسرمایه کشور به شمار می‌روند.

او افزود: صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ابتدای راه‌اندازی ساختار خاصی داشتند و عمدتا برای سرمایه‌گذارهای غیر‌حرفه‌ای طراحی شده‌ بودند؛ اما امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که فعالان حرفه‌ای بازار و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و تخصصی هم بخش قابل توجهی از منابع خود را در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و نگاه ویژه‌ای هم به صندوق‌های بخشی دارند.

فرح آبادی با تاکید بر اینکه صندوق‌های بخشی به نیازهای جدی سرمایه‌گذاران پاسخ می‌دهد، ابراز داشت: اکنون سرمایه‌گذاران می‌توانند به جای خرید یک یا چند سهم و پذیرش ریسک‌های بالا، با ورود به صندوق‌های بخشی هم از مزایای متنوع سازی و هم از مزایای مدیریت حرفه‌ای و مهمتر از همه، مزایای نقدشوندگی یونیت‌ها به خوبی بهره‌مند شوند.

 

آذرین هشتم مهرماه پذیره نویسی می شود

مدیرعامل تامین سرمایه کیمیا با اشاره به اینکه راه‌اندازی صندوق‌های بخشی سیگنال مثبتی برای بازار است، افزود: مجموعه بازار ارزندگی و کارایی صندوق‌های بخشی را به خوبی درک کرده است. با توجه به اهمیت موضوع، صندوق بخشی فلزات اساسی کیمیا با نماد آذرین به عنوان چهارمین صندوق سرمایه‌گذاری بخشی بازارسرمایه در هشتم مهرماه پذیره‌‌نویسی می‌شود.

او افزود: آذرین به طور تخصصی در حوزه فلزات اساسی فعالیت می‌کند. گروه فلزات اساسی، همواره یکی از پیشران های بازارسرمایه بوده و دو شرکت ملی مس و فولاد با 900 همت دارایی، در حدود ۱۰ درصد ارزش بازار را در اختیاردارند.

مهرداد فرح آبادی تصریح کرد: اگر فعالان بازار سرمایه به جای خرید یک یا چند سهم، واحدهای صندوق‌های بخشی را خریداری کنند، می‌توانند علاوه‌بر مزیت افزایش قیمت سهام فلزات اساسی، از ظرفیت نقدشوندگی بالای این صندوق‌ها نیز به خوبی بهره‌برداری کنند. زیرا حتی نمادهای بزرگ هم ممکن است برای ماه‌های طولانی با مشکل نقدشوندگی جدی مواجه باشند.

او به نتایج بررسی‌ مجموعه پژوهشی کیمیا اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار، صنعت فلزات اساسی و به طور مشخص ملی مس، طی دوره ۵ ساله و همچنین 10 ساله، عملکرد بهتری از شاخص بازار ثبت کرده است. این صنعت همواره مورد اقبال عموم و اکثر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بازار سرمایه بوده و صندوق‌های بخشی می‌توانند یک استراتژی سرمایه‌گذاری مورد توجه باشند.

فرح آبادی با اشاره به اینکه حدود 22.5 درصد از وزن شاخص بازار را شرکت‌های حوزه فلزات اساسی تشکیل می‌دهد، اظهار داشت: این امر نشان از اهمیت بالای صنعت در بازارسرمایه دارد. تلاش کیمیا بر این است که صندوق آذرین یک تمایز ایجاد کند و با توجه به اینکه ملی صنایع مس ایران سهام‌دار عمده تامین سرمایه کیمیا است، این موضوع می‌تواند به عنوان نقطه متمایز و مثبت شرکت محسوب شود.

او افزود: تامین سرمایه کیمیا بازارگردان شرکت ملی مس در بازار سرمایه است و نگاه ویژه‌ای به شرکت‌های این حوزه و خود صنعت مس دارد. از همین رو تحلیل‌هایی که انجام می‌شود و ارتباطی که این شرکت با حوزه ملی مس دارد، می‌تواند نقطه قوت سرمایه‌گذاری در صندوق آذرین باشد.

مدیرعامل تامین سرمایه کیمیا افزود: موضوع دومی که ما روی آن متمرکز هستیم کسب بازدهی بالاتر از شاخص گروه فلزات اساسی است. این موضوع از نکات مثبت صندوق به حساب می‌آید.

فرح آبادی به مزیت سوم این صندوق اشاره کرد و گفت: بهره برداری از انواع تکنیک‌های مهندسی مالی روی یونیت‌های این صندوق مزیت سوم است. انواع ابزارهای مالی همچون آپشن ها که در بازار سرمایه تعبیه شده‌اند، به شکل مکمل برای واحدهای این صندوق تعریف می‌شود و ریسک سرمایه‌گذاران به راحتی مدیریت می‌شود.

او نقدشوندگی بالای این صندوق را مزیت چهارم دانست و گفت: نقدشوندگی صندوق آذرین به ویژه در شرایط منفی بازار می‌تواند به عنوان یک عامل مثبت و جذاب در نظر گرفته شود و بتوانیم یک محصول جدید و متمایز را به بازارسرمایه معرفی کنیم.

فرح آبادی، در خصوص پذیره‌نویسی صندوق بخشی فلزات اساسی این شرکت با نماد آذرین گفت: صندوق سرمایه‌گذاری بخشی فلزات اساسی آذرین دومین صندوق مجموعه تامین سرمایه کیمیا است و مانند همه صندوق‌های بخشی دیگر تمرکز آن روی یک صنعت مشخص است.

او با بیان اینکه وجه تمایز صندوق بخشی آذرین، تخصص و تجربه‌ تامین سرمایه کیمیا در حوزه صنعت فلزات اساسی است، افزود: مزیت مهم صندوق های بخشی از جمله آذرین این است که همه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی به ویژه نهادهای مالی کوچک‌تر می‌توانند با صرف زمان انرژی و هزینه کمتر در خصوص مدیریت دارایی خود تصمیم گیری کنند.

مدیرعامل تامین سرمایه کیمیا به مشخصات صندوق آذرین اشاره کرد و گفت: آذرین، صندوق بخشی فلزات اساسی و مدیر صندوق، تامین سرمایه کیمیا است. صندوق اختصاصی بازار گردانی صنعت مس که مدیر این صندوق هم مجدد تامین سرمایه کیمیا است نقش بازارگردان این صندوق را برعهده دارد. متولی صندوق شرکت مشاوره سرمایه گذاری ایرانیان تحلیل فارابی و حسابرس آن مؤسسه حسابرسی بهمند است.

او با بیان اینکه سرمایه صندوق حداکثر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است و کارگزار پذیره‌نویسی کارگزاری ارگ هومن است، ادامه داد: آذرین روز شنبه هشتم مهرماه در فرابورس پذیره نویسی می‌شود.