تأمین سرمایه کیمیا

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا در گفتگو با سنا مطرح کرد؛ متناسب‌سازی ابزارهای معاملاتی با بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای

مهرداد فرح آبادی گفت:یکی از اقتضائات اصلی ایجاد سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، تشکیل بازار حرفه‌ای با استفاده از ابزارهای ترکیبی، مشتقه و نوین است تا افراد بتوانند به واسطه آن، ریسک‌های خود را پوشش دهند و انواع استراتژی‌های معاملاتی را از طریق آپشن‌های مختلف اتخاذ کنند.

مهرداد فرح آبادی، مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در رابطه با مزایای سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، اظهار کرد: خلا وجودی بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای سال‌های متمادی است که در بازار حس می‌شود، و این عدم تفکیک سرمایه‌گذار حرفه‌ای با سایر سرمایه‌گذاران می‌تواند عواقبی چون اتفاقات سال ۹۹ را بار دیگر در بازار سرمایه به وجود آورد.

او افزود: در همین راستا، راه‌اندازی و تدوین قوانین و دستورالعمل‌ها از موارد ضروری بازار سرمایه‌گذار حرفه‌ای به حساب می‌آید و مسئولان تنها نباید به یک فرم بیانیه ریسک اکتفا کنند.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا تاکید کرد: به منظور راه‌اندازی بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای می‌بایست سه حوزه بازار، سرمایه‌گذاران و تامین مالی مورد بازنگری جدی قرار گیرد.

فرح آبادی گفت: در حوزه سهامداران به ویژه اشخاص حقیقی در جهان ترم‌هایی وجود دارد که به آن “ترم سرمایه‌گذار حرفه‌ای در قوانین و مقررات بازار سرمایه” گفته می‌شود. اما متاسفانه این تعریف در قوانین ما تا حد زیادی مسکوت مانده و اجرای آن نیازمند اصلاح قوانین بالادستی است .

او بیان کرد: در بازار سرمایه‌گذار حرفه‌ای بحث رتبه‌بندی سرمایه‌گذاران بر اساس ( حجم معاملات، میزان معاملات، پرونده‌های انضباطی و …) مهم است تا سرمایه‌گذاران حرفه ای واقعی وارد این بازار شوند.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا گفت: کشورهایی که در زمره بازارهای نوظهور طبقه بندی می‌شوند تشکل‌های خودانتظامی تشکیل می‌دهند تا سرمایه‌گذاران حقیقی نیز در آن عضویت یابند و در صورت عدم عضویت به آنها اجازه معامله نمی‌دهند.

فرح آبادی افزود: ترم معامله‌گران حقیقی نیز یکی از مواردی است که نیازمند ایجاد بسترهای قانونی است که فعلا خلا آن وجود دارد. شاید بتوان به واسطه ایجاد کانون‌های حقیقی فعال و عضویت افراد حرفه‌ای در آن کانون‌ها مشکلات این مسئله را نیز بر طرف کرد.

او در خصوص ابزارهای مورد استفاده در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، بیان کرد: یکی از اقتضائات اصلی ایجاد سرمایه‌گذاری حرفه‌ای، تشکیل بازار حرفه‌ای با استفاده از ابزارهای بروز و ترکیبی، مشتقه و نوین است تا افراد بتوانند به واسطه آن، ریسک‌های خود را پوشش دهند و انواع استراتژی‌های معاملاتی را از طریق آپشن‌های مختلف اتخاذ کنند.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا گفت: بحث پوشش ریسک بسیار اهمیت دارد به همین خاطر نیاز است ابزارهایی متناسب با بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای همچون ابزارهای هیبردی که قابلیت تبدیل دارند، در این بازار استفاده شود، بحث سامانه‌معاملاتی نیز در این بازار برای اتخاذ استراتژی های متنوع سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است.

فرح آبادی بیان کرد: وجود یک بازار تامین مالی حرفه‌ای از جمله مولفه‌های بسیار مهم در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای است، اکنون شاهدیم بسیاری از ناشران به منظور تامین بخش عمده‌ای از سرمایه در گردش و طرح‌های توسعه ای به سیستم بانکی وابسته هستند.

او بیان کرد: بازار تامین مالی حرفه‌ای در اصل بازاری است که حد اعتباری معینی را برای ناشرانی که از ریسک اعتباری پایینی برخوردارند و بدلیل عدم استفاده از وام و اعتبار رتبه‌های اعتباری خوبی دارند، در نظر می‌گیرد و به آنها اجازه تأمین مالی سالانه تا سقف معینی را با حذف بروکراسی های زائد اداری در هر بازار را می دهد.

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه کیمیا در پایان تصریح کرد: بنظر می رسد لازمه بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای وجود بازار تأمین مالی حرفه‌ای است و تا زمانی که بازار تأمین مالی حرفه‌ای براساس اقتضائات واقعی خود شکل نگیرد و بازار سرمایه به عنوان اصلی‌ترین منبع تامین مالی برای شرکتها و ناشران بورس تعریف نشود شاید بتوان گفت راه اندازی بازار سرمایه‌گذارحرفه‌ای نیز تحت شعاع خواهد بود.‌